Login to the ESTIEM Portal

Past winners of the Competition

 

2015 Darmstadt

1st Munich

Tim Klinke, Nico Bentenrieder, Jaakko Nurkka, Janina Kristin Köhler

2nd Eindhoven

Dylan Rijnen, Rick van de Wiel, Rick van de Ven, Sander van Weerdenburg

3rd Tampere

Samuli Kinnunen, Elisa Lukin, Tiina Haajanen, Miikka Ahokas


 

2014 Trondheim

1st Tampere

Lauri Jaakkola, Miika Järvinen, Markus Mäkelä, Tuure Visapää

2nd Zurich

Victor Solomon, Fabian Russmann, Stefan Rustler, Delong Lu

3rd Linköpıng

Katarina Crnoja, Tanima Chowdhury, Vendela Hall, Johanna Fransson


 

2013 Munich

1st Porto

Xavier Azcue (from Lisbon), Henrique Cruz, Nuno Carneiro, João Cunha

2nd Berlin

Lars Nielsen, Hauke Feldvoss, David Niehaus, Robert Lewerenz

3rd Eindhoven

David Brandstädter, Madalina-Georgiana Gavrila, Maria-Alexandra Bujor, Bob Chermin


 

2012 Stockholm

1st Budapest

Csaba Hartmann, Balázs Bognár, Natalie Gyárfás, Málna Pólya

2nd Eindhoven

Antti Mattila, David Brandstädter, Geoffrey van IJzendoorn, Arjan Gorter

3rd Helsinki

Anni Iso-Mustajärvi, Jose Kantola, Lauri Sippola, Elisa Terho


 

2011 Lisbon

1st Linköping

Peter Mattsson, Johan Lind, Jesper Stenmark, Björn Nilsson

2nd Tampere

Tapio Turta, Mikko Hankamäki, Marika Lähdeaho, Jesse Valtanen

3rd Budapest

Csaba Hartmann, Éva Kádár, Balázs Füredi, Anna Fodor


 

2010 Ilmenau

1st Darmstadt

Jan Cornelius, Christoph Herbert, Sebastian Schierenbeck, Moritz Wilke

2nd Helsinki

Johan Haataja, Arjo Laukia, Taneli Hirvola, Marianne Laakeristo

3rd Linköping


 

2009 Linköping

1st Helsinki

Iris Kolu, Jussi Lehtinen, Timo Tervola, Tuomas Oijala

2nd Kaiserslautern

3rd Tampere


 

2008 Karlsruhe

1st Helsinki

Anni Hietaniemi, Sebastian Knight, Ilmari Ollila, Tuomo Pesonen


 

2007 Lyon

1st Helsinki

John Dannberg, Vesa Haukkavaara, Ville Heikkilä, Oskar Palva


 

2006 Brussels

1st Helsinki

Heikki Färkkilä, Anni Kauranen, Tommi Kemppainen, Olli Salo


 

2005 Zurich

1st Enschede

Rink Kraakman, Leonard van Bokhorst, Gertjan van der Groot, Gijsbert Kooper

2nd Helsinki

Heikki Henttu, Tom Lindström, Heikki Saukola, Teppo Voutilainen


2004 Hamburg

1nd Lund

2nd Helsinki

Michael Falck, Maija Hellman, Mikko Rönkkö, Mailiina Turanlahti


 

2003 Ilmenau

1st Trondheim

2nd Helsinki

Laura Itkonen, Anne-Mari Laiho, Timo Rinne, Hanna-Kaisa Sävelkoski


 

2002 Eindhoven

1st Helsinki

Henrik Dahl, Tatu Heikkilä, Kai Kuikkaniemi, Arto Viitanen


2001 Lisbon

1st Tampere

2nd Helsinki

Niklas Kari, Santeri Korri, Mikko Pulkkinen, Katri Suominen

 

 


 

2000 Istanbul

1st Linköping

 

 


 

1999 Hamburg

1st Gothenburg

Carl-Martin Lindahl, Petter Alfredsson, Magnus Fransson, Erik Wingård

2nd Helsinki

Martin Grotenfelt, Markus Huttunen, Matias Järnefelt, Perttu Rönkkö


 

1998 Enschede

1st Darmstadt

2nd Helsinki

Seppo Aaltonen, Guido Baier, Daniel Guillou, Satu Teerikangas


1997 Karlsruhe

1st: Ilmenau


 

1996 Helsinki

1st Helsinki

Mikko Kumpulainen, Ari Mattila, Sami Sarkamies, Eero Tarjanne

 

 


1995 Stockholm

1st Helsinki

Markku Suomi, Vesa Tontti, Thomas Ulfstedt, Helena Yli-Renko


 

1994 Eindhoven

1st Stockholm                             

Jonas Lagerstedt, Christer Kinch, Kerstin Ahlfont (Granfeldt), Frederik Andersson